Przejdź do głównej zawartości

[Recenzja książki] ,,Złodziejka książek'' Markus Zusak


Liesel Meminger swoją pierwszą książkę kradnie podczas pogrzebu młodszego brata. To dzięki Podręcznikowi grabarza uczy się czytać i odkrywać moc słów. Później przyjdzie czas na kolejne książki: płonące na stosach nazistów, ukryte w biblioteczce żony burmistrza i wreszcie te własnoręcznie napisane... Ale Lisel żyje w niebezpiecznych czasach. Kiedy jej przybrana rodzina udziela schronienia Żydowi, świat dziewczynki zmienia się na zawsze.

Ostatnio przeczytałam książkę po tytułem Złodziejka książek autorstwa Markusa Zusaka. Książka w Polsce została wydana w 2008 roku przez wydawnictwo Nasza Księgarnia. Na podstawie książki powstał film o tym samym tytule.
Akcja toczy się podczas II wojny światowej w Niemczech. Główna bohaterka to 10-letnia Liesel Meminger, która mieszka u swoich przybranych rodziców. Swoją pierwszą książkę ukradła pogrzebie swojego młodszego brata, był to ,,Podręcznik grabarza''. I to dzięki niemu nauczyła się czytać i rozumieć moc słów. Następną książkę kradnie z palącego się stosu, a następne z biblioteki żony burmistrza. Dwie książki dostaje od Maksa Vanderburga, Żyda, którego ukrywają w swoim domu przybrani rodzice Złodziejki Książek. W końcu ona sama postanawia napisać własną książkę w notesie, który dostała od żony burmistrza. Podczas jednego z bombardowania wszystkie ważne dla niej osoby: mamę, papę, Rudego- jej przyjaciela, którego skrycie kochała, ale nie wiedziała o tym. Ona jedyna przeżyła, bo siedziała w piwnicy, gdzie pisała swoją książkę
Książka do nudnych nie należy i przyznaje to. Bardzo ciekawy jest narrator, mianowicie narratorem jest Śmierć. Jeszcze nie spotkałam się z takim narratorem co jest plusem, i to dużym. Powieść jest dość pokaźnych rozmiarów, ale szybko się ją czyta. Polecam wszystkim!


ISBN: 978-83-10-12645-0
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Tytuł oryginalny: The Book Thief
Autor: Markus Zusak
Cena: 39,90
Ekranizacja: 2014 rok


Komentarze

 1. Czytałam tę książę i oglądałam film. Książka jest genialna. Bardzo duża i gruba. Do tego ma piękną okładkę. Polecam wszystkim ! I pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawy pomysł na narrację, chętnie po nią sięgnę :)

  Pozdrawiam
  ver-reads.blogspot.com.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też tak uważam! Serdecznie polecam :)

   Również pozdrawiam

   Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

[Recenzja książki] ,,Oskar i pani Róża'' Eric-Emmanuel Schmitt

Czy w ciągu dwunastu dni można poznać sam życia i odkryć jego najgłębszy sens? Dziesięcioletni Oskar leży w szpitalu i nie wierzy już w żadne bajki. Wtedy na jego drodze staje tajemnicza pani Róża, która ma ze sobą karierę zapaśniczki i potrafi znaleźć wyjście z każdej sytuacji... Oskar i pani Róża to jedna z najpiękniejszych i najsłynniejszych powieści Erica-Emmanuela Schmitta,znakomitego francuskiego pisarza wyróżnionego w 2010 roku Le Prix Goncourt de la Nouvelle. Książkę uzupełnia niezwykły prezent osobista przedmowa autora napisana w formie listu specjalnie dla polskich czytelników. Eric-Emmanueal Schmitt zdradza w nie, co skłoniło go do opowiedzenia niezwykłej historii Oskara i jak zmieniła ona jego życie.
     Ostatnio w moje łapki wpadła książka o tytule Oskar i pani Róża autorstwa Erica Emmanuela Smichitta wydaną w 2011 roku przez wydawnictwo Znak. Na podstawie książki powstał w 2009 roku film o tym samym tytule.      Bohaterem książki jest dziesięcioletni Oskar, który z powodu…

[Recenzja książki] ,,Carrie'' Stephen King

Carrie White jest inna niż jej rówieśnicy. Nie chodzi na prywatki, nie interesują się nią chłopcy, stanowi obiket kpin i docinków. Matka- religijna fanatyczka- za wszelką cenę usiłuje uchronić ją przed grzechem. Pewnego razu Carrie jednak się buntuje i idzie na szkolny bal. Gdy pada tam ofiarą okrutnego żartu, rozpętuje się piekło... Dziewczyna jest telekinetką o olbrzymiej mocy, której postanawia użyć, by zemścić się na prześladowcach. Ci, którzy ją dręczyli, gorzko tego pożałują.

     Ostatnio przeczytałam książkę o tytule Carrie jest to pierwsza książka Mistrz Grozy tj. Stephena Kinga. Posiadam wydanie z 2017 roku. Jest to czwarty tom z Kolekcji Mistrza Grozy. Książka została zekranizowana trzy raz: w 1972 roku, 2002 roku i 2013 roku.      Carrie White jest to 16-letnia dziewczyna, ale jest inna niż jej rówieśnicy. Nie chodzi na prywatki, nie interesuje się chłopakami, jest obiektem kpin i docinków. Jej matka jest fanatyczką religijną, za wszelką cenę usiłuje ochronić ją przed grzech…

[Recenzja książki] ,,Chłopiec w pasiastej piżamie'' John Boyne

Wzruszająca historia pięknej przyjaźni na przekór złu szalejącej wojny. Dwóch chłopców i dwa światy... Obaj urodzili się w tym samym dniu, miesiącu i roku, ale los traktowała ich do pewnego czasu zupełnie inaczej. Bruno, syn niemieckiego oficera, żyje podczas wojny, prawie w ogóle jej nie doświadczając, nie mając świadomości, że ona trwa tuż obok, pochłaniając ofiary. Szmul, syn żydowskiego zegarmistrza, zna wojnę od tej najgorszej, najbardziej nieludzkiej strony. To ona odebrała mu spokojne dzieciństwo, bezpieczeństwo, przyszłość oraz członków rodziny. Spotkanie chłopców ma wymiar symboliczny. Odbywa się na granicy dwóch światów. Okazuje się, ze przekroczenie jednego z nich powoduje, że stają się równi, ale na pewno nie szczęśliwsi, a może jednak...?
    Autorem książki jest John Boyn, jej oryginalny tytuł brzmi The Boy in the Striped Pyjamas,która pierwszy raz została wydana w 2006 roku. Posiadam egzemplarz z 2007 z wydawnictwa Replika.     Książka jest o dwóch dziewięcioletnich chłop…