Przejdź do głównej zawartości

[Recenzja książki] ,,Carrie'' Stephen King


Carrie White jest inna niż jej rówieśnicy. Nie chodzi na prywatki, nie interesują się nią chłopcy, stanowi obiket kpin i docinków. Matka- religijna fanatyczka- za wszelką cenę usiłuje uchronić ją przed grzechem. Pewnego razu Carrie jednak się buntuje i idzie na szkolny bal. Gdy pada tam ofiarą okrutnego żartu, rozpętuje się piekło... Dziewczyna jest telekinetką o olbrzymiej mocy, której postanawia użyć, by zemścić się na prześladowcach. Ci, którzy ją dręczyli, gorzko tego pożałują.


     Ostatnio przeczytałam książkę o tytule Carrie jest to pierwsza książka Mistrz Grozy tj. Stephena Kinga. Posiadam wydanie z 2017 roku. Jest to czwarty tom z Kolekcji Mistrza Grozy. Książka została zekranizowana trzy raz: w 1972 roku, 2002 roku i 2013 roku.
     Carrie White jest to 16-letnia dziewczyna, ale jest inna niż jej rówieśnicy. Nie chodzi na prywatki, nie interesuje się chłopakami, jest obiektem kpin i docinków. Jej matka jest fanatyczką religijną, za wszelką cenę usiłuje ochronić ją przed grzechem np. nie mówiąc co to jest okres, przez co później Carrie jest znowu wyśmiana, podczas prysznica po lekcji wychowania fizycznego, ana piersi mówi ,,złeciało'', dodając, że mają je tylko dziewczyn, które bardzo zgrzeszyły, nie pozwala też jej iść na szkolny bal. Jednak nasza Carrie buntuje się i szyję sobie sukienkę, i jednak idzie na szkolny bal, z największym przystojniakiem w całej szkole. Ale ten bal przeistacza się w krwawą maskarę. Nasza młoda panna White ma da telekinezy, który dopiero co odkrywa w sobie. Z balu wychodzi tylko garstka ocalałych, wszyscy inni umarli. Umarli wszyscy Ci, którzy ją dręczyli.
     Jest to chyba najkrótsza książka Kinga jaka wpadła mi w moje łapki. Ale to nie znaczy, że jest gorsza, co to to nie. Jedna z lepszych, jakie czytałam. W powieści nie ma tak dużo opisów, ale są fragmenty jakby zeznań, fragmentów książek, które powstały po całym wydarzeniu, były to idealne zapowiedzi co będzie teraz się działo. Przez wiele stron prawie nic się nie dzieje, ale później ohoh! Ale akcja jest bardzo dobrze rozłożona i bez większego problemu odnajdujemy się w książce. Warta przeczytania.


ISBN: 978-83-8097-311-4
Wydawnictwo: Albatros i Prószyński i S-ka
Tytuł oryginalny: Carrie
Autor: Stephen King
Cena: 16,99

Ekranizacja: 1972, 2002 i 2013 rok 

Komentarze

 1. Lubię. Też zaczynałam od niej gdy brałam się za Kinga i nie żałuję <3 Dobrze się przy niej bawiłam i jak na horror nie był dla mnie jakiś bardzo straszny (ale taki już mój urok).
  Moim zdaniem nie powinnaś w recenzji opisywać treści całej książki - wiem, że fabuła "Carrie" jest już i tak nieodłącznym elementem kultury, tak jak np. "Lśnienie" że mniej więcej wszyscy wiedzą co się w niej stanie, ale spojlery nadal nie powinny się w niej znajdować. Bo zawsze może znaleźć się ktoś, kto o "Carrie" nie słyszał.
  Pozostawiam to tutaj jako luźną uwagę. :)
  Pozdrawiam!
  puszekptasiegomleczka.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prawdę powiedziawszy to nawet nie zauważyłam, że napisałam tyle spojlerów xD postaram się więcej tego nie robić
   Dziękuję za opinię :)

   Pozdrawiam!

   Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

[Recenzja książki] ,,Oskar i pani Róża'' Eric-Emmanuel Schmitt

Czy w ciągu dwunastu dni można poznać sam życia i odkryć jego najgłębszy sens? Dziesięcioletni Oskar leży w szpitalu i nie wierzy już w żadne bajki. Wtedy na jego drodze staje tajemnicza pani Róża, która ma ze sobą karierę zapaśniczki i potrafi znaleźć wyjście z każdej sytuacji... Oskar i pani Róża to jedna z najpiękniejszych i najsłynniejszych powieści Erica-Emmanuela Schmitta,znakomitego francuskiego pisarza wyróżnionego w 2010 roku Le Prix Goncourt de la Nouvelle. Książkę uzupełnia niezwykły prezent osobista przedmowa autora napisana w formie listu specjalnie dla polskich czytelników. Eric-Emmanueal Schmitt zdradza w nie, co skłoniło go do opowiedzenia niezwykłej historii Oskara i jak zmieniła ona jego życie.
     Ostatnio w moje łapki wpadła książka o tytule Oskar i pani Róża autorstwa Erica Emmanuela Smichitta wydaną w 2011 roku przez wydawnictwo Znak. Na podstawie książki powstał w 2009 roku film o tym samym tytule.      Bohaterem książki jest dziesięcioletni Oskar, który z powodu…

[Recenzja książki] ,,Chłopiec w pasiastej piżamie'' John Boyne

Wzruszająca historia pięknej przyjaźni na przekór złu szalejącej wojny. Dwóch chłopców i dwa światy... Obaj urodzili się w tym samym dniu, miesiącu i roku, ale los traktowała ich do pewnego czasu zupełnie inaczej. Bruno, syn niemieckiego oficera, żyje podczas wojny, prawie w ogóle jej nie doświadczając, nie mając świadomości, że ona trwa tuż obok, pochłaniając ofiary. Szmul, syn żydowskiego zegarmistrza, zna wojnę od tej najgorszej, najbardziej nieludzkiej strony. To ona odebrała mu spokojne dzieciństwo, bezpieczeństwo, przyszłość oraz członków rodziny. Spotkanie chłopców ma wymiar symboliczny. Odbywa się na granicy dwóch światów. Okazuje się, ze przekroczenie jednego z nich powoduje, że stają się równi, ale na pewno nie szczęśliwsi, a może jednak...?
    Autorem książki jest John Boyn, jej oryginalny tytuł brzmi The Boy in the Striped Pyjamas,która pierwszy raz została wydana w 2006 roku. Posiadam egzemplarz z 2007 z wydawnictwa Replika.     Książka jest o dwóch dziewięcioletnich chłop…