Przejdź do głównej zawartości

[Recenzja książki] ,,Oskar i pani Róża'' Eric-Emmanuel Schmitt

Czy w ciągu dwunastu dni można poznać sam życia i odkryć jego najgłębszy sens? Dziesięcioletni Oskar leży w szpitalu i nie wierzy już w żadne bajki. Wtedy na jego drodze staje tajemnicza pani Róża, która ma ze sobą karierę zapaśniczki i potrafi znaleźć wyjście z każdej sytuacji... Oskar i pani Róża to jedna z najpiękniejszych i najsłynniejszych powieści Erica-Emmanuela Schmitta,znakomitego francuskiego pisarza wyróżnionego w 2010 roku Le Prix Goncourt de la Nouvelle. Książkę uzupełnia niezwykły prezent osobista przedmowa autora napisana w formie listu specjalnie dla polskich czytelników. Eric-Emmanueal Schmitt zdradza w nie, co skłoniło go do opowiedzenia niezwykłej historii Oskara i jak zmieniła ona jego życie.

     Ostatnio w moje łapki wpadła książka o tytule Oskar i pani Róża autorstwa Erica Emmanuela Smichitta wydaną w 2011 roku przez wydawnictwo Znak. Na podstawie książki powstał w 2009 roku film o tym samym tytule.
     Bohaterem książki jest dziesięcioletni Oskar, który z powodu swojej choroby leży w szpitalu. Koledzy nazywając go Jajogłowym, ponieważ z powodu hemoterapii utracił wszystkie włosy. Chłopiec nie wieży w Boga... do czasu. Jak wszyscy wiedzą w szpitalu pracują wolontariusze, a do Oskara przychodzi pani Róża, dzięki której chłopiec uwierzył w Boga i nawet zaczął do Niego pisać jeden list dziennie przez jedenaście dni. Dzięki owej kobiecie Oskar postanawia, że w ciągu jednego dnia będzie żył dziesięć lat. Czyli umierając miał sto dwadzieścia lat, a w rzeczywistość miał tyle samo ile na początku książki.
     Z książką Oskar i pani Róża spotkałam się pierwszy raz w zeszłym roku, ponieważ była to moja lektura. Teraz postanowiłam ją sobie odświeżyć, gdyż uważam że warto ją znać i pamiętać. Choćby jako przestrogę, że nie jesteśmy najważniejszy, są biedniejszy a jednak potrafią się cieszyć z mały rzeczy, których my nie zauważamy, bądź bagatelizujemy. Książka może i jest krótka, ale i wystarczająca. Po przeczytaniu zaledwie tych stu stron można wszystko przemyśleć. Ze szczerymi chęciami polecam ją innym.


ISBN: 978-83-240-1665-5
Wydawnictwo: Znak
Tytuł oryginalny: Oscar et la dame rose
Autor: Eric-Emmanuel Schmitt
Cena: 22,90 zł
Ekranizacja: 2009 rok


Komentarze

 1. Mam nadzieje, że uda mi się niedługo upolować tą książkę. Nie czytałam jej, ale niejednokrotnie słyszałam, że to pozycja, którą należy znać :) Obserwuje i zostaje na dłużej.

  http://zofiawkrainieksiazek.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Książkę upolowałam chyba na Arosie na promocji, i bardzo ją polecam ;)
   Dziękuję :)

   Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

[Recenzja książki] ,,Carrie'' Stephen King

Carrie White jest inna niż jej rówieśnicy. Nie chodzi na prywatki, nie interesują się nią chłopcy, stanowi obiket kpin i docinków. Matka- religijna fanatyczka- za wszelką cenę usiłuje uchronić ją przed grzechem. Pewnego razu Carrie jednak się buntuje i idzie na szkolny bal. Gdy pada tam ofiarą okrutnego żartu, rozpętuje się piekło... Dziewczyna jest telekinetką o olbrzymiej mocy, której postanawia użyć, by zemścić się na prześladowcach. Ci, którzy ją dręczyli, gorzko tego pożałują.

     Ostatnio przeczytałam książkę o tytule Carrie jest to pierwsza książka Mistrz Grozy tj. Stephena Kinga. Posiadam wydanie z 2017 roku. Jest to czwarty tom z Kolekcji Mistrza Grozy. Książka została zekranizowana trzy raz: w 1972 roku, 2002 roku i 2013 roku.      Carrie White jest to 16-letnia dziewczyna, ale jest inna niż jej rówieśnicy. Nie chodzi na prywatki, nie interesuje się chłopakami, jest obiektem kpin i docinków. Jej matka jest fanatyczką religijną, za wszelką cenę usiłuje ochronić ją przed grzech…

[Recenzja książki] ,,Chłopiec w pasiastej piżamie'' John Boyne

Wzruszająca historia pięknej przyjaźni na przekór złu szalejącej wojny. Dwóch chłopców i dwa światy... Obaj urodzili się w tym samym dniu, miesiącu i roku, ale los traktowała ich do pewnego czasu zupełnie inaczej. Bruno, syn niemieckiego oficera, żyje podczas wojny, prawie w ogóle jej nie doświadczając, nie mając świadomości, że ona trwa tuż obok, pochłaniając ofiary. Szmul, syn żydowskiego zegarmistrza, zna wojnę od tej najgorszej, najbardziej nieludzkiej strony. To ona odebrała mu spokojne dzieciństwo, bezpieczeństwo, przyszłość oraz członków rodziny. Spotkanie chłopców ma wymiar symboliczny. Odbywa się na granicy dwóch światów. Okazuje się, ze przekroczenie jednego z nich powoduje, że stają się równi, ale na pewno nie szczęśliwsi, a może jednak...?
    Autorem książki jest John Boyn, jej oryginalny tytuł brzmi The Boy in the Striped Pyjamas,która pierwszy raz została wydana w 2006 roku. Posiadam egzemplarz z 2007 z wydawnictwa Replika.     Książka jest o dwóch dziewięcioletnich chłop…