Przejdź do głównej zawartości

[Recenzja książki] ,,Chłopiec w pasiastej piżamie'' John Boyne

Wzruszająca historia pięknej przyjaźni na przekór złu szalejącej wojny. Dwóch chłopców i dwa światy... Obaj urodzili się w tym samym dniu, miesiącu i roku, ale los traktowała ich do pewnego czasu zupełnie inaczej. Bruno, syn niemieckiego oficera, żyje podczas wojny, prawie w ogóle jej nie doświadczając, nie mając świadomości, że ona trwa tuż obok, pochłaniając ofiary. Szmul, syn żydowskiego zegarmistrza, zna wojnę od tej najgorszej, najbardziej nieludzkiej strony. To ona odebrała mu spokojne dzieciństwo, bezpieczeństwo, przyszłość oraz członków rodziny. Spotkanie chłopców ma wymiar symboliczny. Odbywa się na granicy dwóch światów. Okazuje się, ze przekroczenie jednego z nich powoduje, że stają się równi, ale na pewno nie szczęśliwsi, a może jednak...?

    Autorem książki jest John Boyn, jej oryginalny tytuł brzmi The Boy in the Striped Pyjamas,która pierwszy raz została wydana w 2006 roku. Posiadam egzemplarz z 2007 z wydawnictwa Replika.
    Książka jest o dwóch dziewięcioletnich chłopcach, którzy są z innych światów. Akcja toczy się podczas wojny w Niemczech i Polsce. Bruno jest synem niemieckiego oficera, pomimo tego, że toczy się wojna on jej nie odczuwa. Razem z rodziną wyjeżdża do Polski, ponieważ jego ojciec został tam przeniesiony. Chłopiec uwielbia patrzeć przez okno, a z jego nowego pokoju widać obóz koncentracyjny i ludzi ubranych w pasiaste piżamy. Pewnego dnia Bruno postanawia iść wzdłuż płotu i spotyka kropkę, z której się zrobił punkt, z którego się zrobiła plama, z której się zrobiła sylwetka, z której się zrobił chłopiec czyli Szmula. Szmul jest żydem, a wojnę poznał z tej gorszej strony. Razem z nowym przyjacielem nie bawi się, tylko rozmawiają, po przeciwnych stronach płotu. Gdy Bruno postanawia wejść do świata swojego przyjaciela nie wie on, że zostanie tam do końca życia.
     Wow! Tyle tylko udało mi się powiedzieć po przeczytaniu książki i otarciu łez. Nie dość, że płakałam jak małe dziecko, to jeszcze czułam jakbym straciła kogoś bliskiego. Nie powiem, że nie przepadam za książkami, których akcja toczy się podczas wojny, ale ta zrobiła na mnie wielkie wrażenie. Na pewno do niej wrócę. Polecam!


ISBN: 978-83-7674-239-7
Wydawnictwo: Replika
Tytuł oryginalny: The Boy in Striped Pyjamas
Autor: John Boyn
Cena: 29,90

Ekranizacja: 2008 rok

Komentarze

 1. Mam w planach. Widziałam dawno temu film, wzruszył mnie bardzo.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak najbardziej polecam, film troszkę jednak różni się od książki, lecz też jest godny polecenia.
   Mnie również wzruszył

   Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

[Recenzja książki] ,,Oskar i pani Róża'' Eric-Emmanuel Schmitt

Czy w ciągu dwunastu dni można poznać sam życia i odkryć jego najgłębszy sens? Dziesięcioletni Oskar leży w szpitalu i nie wierzy już w żadne bajki. Wtedy na jego drodze staje tajemnicza pani Róża, która ma ze sobą karierę zapaśniczki i potrafi znaleźć wyjście z każdej sytuacji... Oskar i pani Róża to jedna z najpiękniejszych i najsłynniejszych powieści Erica-Emmanuela Schmitta,znakomitego francuskiego pisarza wyróżnionego w 2010 roku Le Prix Goncourt de la Nouvelle. Książkę uzupełnia niezwykły prezent osobista przedmowa autora napisana w formie listu specjalnie dla polskich czytelników. Eric-Emmanueal Schmitt zdradza w nie, co skłoniło go do opowiedzenia niezwykłej historii Oskara i jak zmieniła ona jego życie.
     Ostatnio w moje łapki wpadła książka o tytule Oskar i pani Róża autorstwa Erica Emmanuela Smichitta wydaną w 2011 roku przez wydawnictwo Znak. Na podstawie książki powstał w 2009 roku film o tym samym tytule.      Bohaterem książki jest dziesięcioletni Oskar, który z powodu…

[Recenzja książki] ,,Carrie'' Stephen King

Carrie White jest inna niż jej rówieśnicy. Nie chodzi na prywatki, nie interesują się nią chłopcy, stanowi obiket kpin i docinków. Matka- religijna fanatyczka- za wszelką cenę usiłuje uchronić ją przed grzechem. Pewnego razu Carrie jednak się buntuje i idzie na szkolny bal. Gdy pada tam ofiarą okrutnego żartu, rozpętuje się piekło... Dziewczyna jest telekinetką o olbrzymiej mocy, której postanawia użyć, by zemścić się na prześladowcach. Ci, którzy ją dręczyli, gorzko tego pożałują.

     Ostatnio przeczytałam książkę o tytule Carrie jest to pierwsza książka Mistrz Grozy tj. Stephena Kinga. Posiadam wydanie z 2017 roku. Jest to czwarty tom z Kolekcji Mistrza Grozy. Książka została zekranizowana trzy raz: w 1972 roku, 2002 roku i 2013 roku.      Carrie White jest to 16-letnia dziewczyna, ale jest inna niż jej rówieśnicy. Nie chodzi na prywatki, nie interesuje się chłopakami, jest obiektem kpin i docinków. Jej matka jest fanatyczką religijną, za wszelką cenę usiłuje ochronić ją przed grzech…